Váltás akadálymentes nézetre

Előzzük meg a nyári fülbetegségeket!

Nyáron a fokozott meleghatás és a közkedvelt strandolás miatt gyakoribbá válnak a különböző fül-orr-gégészeti panaszok. Legtöbbször fülfájással, csökkent hallással és lázzal fordulnak orvoshoz a betegek.

A nyári időszakban tapasztalt fül-orr-gégészeti betegségek merőben különböznek a többi évszakban jellemző megbetegedésektől. Leggyakrabban a külső hallójárat gyulladásával, fülzsír panaszokkal és úgynevezett „uszoda-arcüreggyulladással” találkozunk – mondta el Dr. Koloszár Miklós, a Soproni Gyógyközpont fül-orr-gégész főorvosa.

A külső hallójárat gyulladása erős fájdalommal, a fül előtti porc nyomás-érzékenységével, a fül váladékozásával és halláscsökkenéssel jelentkezik. – részletezte a szakember, majd kifejtette: a fürdőzés és a fokozott izzadás is kiváltó tényezője lehet. Mivel a külső hallójárat egy hosszú és keskeny átmérőjű üreg, nagyon nehezen szárad ki, ha nedvesség éri. A fülbe jutó víz megváltoztatja a hallójárat bőrének kémhatását, ami kedvez a gyulladást kiváltó kórokozók elszaporodásának. Ezt a betegséget úgy lehet megelőzni, hogy a hallójáratot minden fürdőzés után kiszárítjuk, vagy oldalra hajtott fejjel kifolyatjuk a vizet a fülünkből, vagy hajszárítóval langyos levegőt fújunk a hallójáratba.

A tünetek észlelésekor ne kísérletezzünk házi praktikákkal, minél hamarabb keressünk fel fül-orr-gégész szakembert. A kezelés során gyógyszeres csíkot helyezünk a hallójáratba, illetve fülcseppeket alkalmazunk. A gyógyulásig nem érheti nedvesség a hallójáratot – ismertette a kezelés módját Dr. Koloszár Miklós főorvos.

A másik halmozódó problémát a fülzsír felázása okozza. Melegben a fülben található verejték- és faggyúmirigyek intenzívebben dolgoznak, azoknál is jelentkezhet fülzsírdugó, akik egyébként nem hajlamosak a kialakulására. A fülzsír víz hatására többszörösére duzzadhat és dugóként zárja el a hallójáratot, halláscsökkenést, fájdalmat is okozhat. Ezzel a panasszal szintén fül-orr-gégész orvoshoz tanácsolt fordulni, aki szakszerűen távolítja el a fülzsírdugót.

Ugyancsak a strandolással függ össze az úgynevezett „uszoda sinusitis”, vagyis arcüreggyulladás. Az uszodavizeknél alkalmazott klór tartalmú fertőtlenítőszerek ammoniummal való kölcsönhatása során ammonium-klorid nevű vegyület keletkezik, ami a nyálkahártyákra irritálóan hat és steril gyulladást vált ki, amelynek hatására a kórokozók is könnyebben elszaporodnak. Bakteriális vagy vírusos orrmelléküreg gyulladás alakulhat ki, ami ráhúzódhat a fülre is. Halláscsökkenéssel, lázzal járó savós vagy gennyes középfülgyulladást okozhat. Ez a betegség szintén szakorvosi kezelést igényel.